|
 |
 Pris: 60 :-
| Kategori: Biografi
| Format: 150 x 180 mm
| Sidor: 130
| Utgivning: 2005 april
| Lagerstatus: Finns på lager
|
|
| Polarn Cornelis |
| Rolf Fridholm |
 |
Ett inkännande närporträtt av Cornelis Vreeswijk
|
Här framträder Cornelis Vreeswijk i roliga och tankvärda berättelser och med flera unika foton. Följ med bakom scenen, till ensamma hotellrum, på efterfesten eller när artisterna Rolf och Cornelis tar en matbit och har hela föreställningen framför sig.
Cornelis Vreeswijk kom från Holland efter andra världskriget och blev en av Sveriges folkkäraste trubadur. På 1960-talet inledde han sitt samarbete med författaren Rolf Fridholm, som från scen gärna läste sina korta slagfärdiga aforismer när Cornelis var på gång med nästa sång. Rolf Fridholm har under dryga 20 år skrivit ner små anteckningar från deras många möten. Ett citat ur Polarn Cornelis: "Sista gången jag träffade honom var i augusti 1987. Det var på Konserthuset innan en föreställning. Ett konserthus som var mer än fullsatt. Vi pratades vid över en timme. Vi snackade bland annat om att i år kunde vi byta böcker. Han skulle ge ut en diktsamling Till Fatumeh. När jag ska till att gå slänger jag glatt ur mig: - Förbannat roligt Cornelis att det är så mycket publik! - Visst, svarar han, dom tror att jag snart ska dö."
LÄS ett längre avsnitt ur boken här. Klicka på pdf-symbolen nederst på sidan.
Denna minnesbok om Cornelis Vreeswijk kom ut som pocket 1996, i en kortare version, då under namnet Medborgare! - en vänbok. I denna nya inbundna upplaga finns det ett tiotal nyskrivna berättelser. Plus 16 svartvita fotografier, framtagna ur tidningsarkiv, bilder från 60-talet och framåt. Rolf Fridholm träffade Cornelis första gången i Stockholm på Vispråmen Storken.
Smakprov
Högupplöst omslagsbild
|
| « Medborgare! | Samlad huvudvärk under 30 år » |
|
|
|
|